Dinamik embriyo görüntüleme sistemleri

Dinamik embriyo görüntüleme sistemleri

Daha güvenli ve daha detaylı embriyo kültürü ve seçimi:

Güncel bir tüp bebek laboratuarında tedavi sırasında elde edilen embriyolar inkübatör adı verilen ve anne rahmi şartlarını taklit etme amaçlı olarak üretilmiş (belirli bir ısı, nem ve gaz koşulları sağlayan) cihazlar içerisinde büyütülürler. Bununla birlikte embriyoların günlük gelişimlerinin takip edilmesi için en azından günde bir kez bu cihazların dışına çıkarılarak mikroskop altında gelişim kontrolleri yapılması gerekir.

 

Screenshot 2

İnkübatör dışına çıkarıldıkları anda embriyolar laboratuarın iç koşullarına maruz kalırlar. Son dönemde artık içerisine kamera sistemleri monte edilmiş yeni nesil inkübatörlerin kullanılması ile bu problemler en aza indirilebiliyor.  Embriyolar günde sadece bir defa değil sürekli olarak izlenebilmekte ve bu izlem için embriyo bulunduğu ortamdan da çıkarılmak zorunda kalınmıyor.

Dinamik embriyo görüntüleme sistemleri ile ayrıca bugüne kadar embriyo gelişimi hakkında bilinmeyen pek çok yeni parametre de keşfedildi ve bu parametrelerin embriyo seçiminde kullanılması ile gebelik oranlarında artış ve gebelik kayıplarında azalma sağlayabilmesi umuduyla çalışmalar devam etmektedir.