Kınıyoruz !!!

Saygıdeğer halkımıza önemli duyuru

Bir televizyon programında akademik paye sahibi olarak görünen ve tıp dışı bir alanda olmasına rağmen son derece yanlış olan bir “12-17 yaş arası doğurmak için ideal yaştır” bilgisini üstüne üstlük “hangi doktora sorarsanız sorun” gibi yalan bir ilaveyle pekiştirerek kamuoyuna sunan zata kısa ve net yanıtlarımızdır.

1-  Üreme Sistemi 12-17 yaş arası yeni olgunlaşma aşamasında olup, çocuk ve ergen olarak adlandırdığımız bu grup için bu dönem aynı zamanda psikolojik gelişmenin de en önemli aşamalarından biridir ve birey ne fiziksel ne de ruhsal olarak gebelik, doğum ve anneliğe hazır değildir. Hatta bu olgunlaşmanın bitmesi ve bireyin hazır hale gelmesi 20 li yaşların ortasına kadar sürer. Erken yaşta gebelik, doğum ve anneliğin sayılamayacak kadar çok mahsuru çok sayıda bilimsel çalışmayla sabittir.

2-  Bu tip kurgusal, ilmi gerçeklerden uzak ve sonuçları çocuk ve ergen evliliklerini özendirmeye ve kabul görmesine payanda teşkil edecek ve erken yaştaki gebeliğe bağlı tıbbi komplikasyonlara varacak önermeler gerek ilmi etik ilkeler gerekse hukuki yönden suç teşkil eder ve kamu vicdanında yara açar.

Üreme Sağlığı ve İnfertilite Derneği olarak bu mesnetsiz ve etik dışı söylemi ve arkasındaki hastalıklı zihniyeti şiddetle kınıyor ve gereğinin Türk hukuku tarafından yapılacağına inanarak görüşümüzü değerli halkımızın bilgisine arz ediyoruz.

TSRM Yönetim KuruluBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir