Ultrasonografi
Bayanlarda başlangıç olarak adetin 2-3. Günlerinde yumurtalık rezervini ve rahimi değerlendirmede yapılan görüntüleme işlemidir. Aşagıdaki ultrasonografi resimlerinden anlaşılacağı gibi her hastadaki aday yumurta sayısı farklıdır. Bu sayıya göre hastaya uygun ilaç protokolleri belirlenip, tedavinin başarısı açısından da daha gerçekçi tahminler yapılabilmektedir.

Screenshot 1

Spermiogram(spermtahlili)
Erkek eşlerden mutlak istenilen sperm analizinde; cinsel perhiz süresinin 2-7 gün arasında olduğu dönemde özel olarak hazırlanmış (video vs) sperm odasında mastürbasyon ile alınan meni numunesi incelenir. Sperm sayı, hareket ve yapısı bu testle değerlendirilir.

Sonohisterografi (Sulu Ultrasonografi)

Normal ultrason ile izlenemeyebilen bir takım rahim içi problemleri adet bitiminde rahim içine çok az miktarda serum verilerek yapılan sulu ultrasonografi ile tanınabilmektedirler.  Polip, myom, yapışıklık gibi problemler tanı konulup uygun cerrahi yöntemle tedavi edilebilmektedirler. Bu patolojilerin varlığı gebelik şansını azaltmakta ve düşük riskini arttırmaktadırlar.

Rahim Filmi (Histerosalpingografi-HSG)

Bayan hastalara adet bitiminde uygulanan rahim içi ve tüplerin (kanalların) değerlendirilmesi için uygulanan görüntüleme yöntemidir.

Tüplerin kapalı olduğu HSG filmi:

1

Rahim İçinde Septum (Perde) Olan HSG Filmi:

4

6

Rahmin Sadece Yarısının Olduğunu Gösteren HSG Filmi: 

2

Tetkikler sonucu problem saptanan hastalara düzeltici operasyonlar planlanabilmektedir.